Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

RUSKO, CAHKT-ΠETEPЂЧPГ  2003

 

Božské to město geniálního i šíleného Petra Velikého, města tisíce možností, města zcela mladičkého. Vždyť od roku 1703, kdy se započalo s jeho stavbou neuplynulo zase tolik let a přesto zde nalezneme velk  olepé, honosné stavby bohatých carů jako je například Carskoje Selo, kde najdete Jantarovou komnatu o které se mluví jako o osmém divu světa, letní sídlo Petra Velikého Petrodvor ec, skvostnou a  jedinečnou Ermitáž a stovky dalších a dalších památek...

Naše cesta jak jsem dnes již pochopila a probudila se z dětského snu byla opravdu šokující. Jako malé dítě jsem do Petrohradu létala rok co cok na krásné dva měsíce prázdnin, které jsem převážně trávila na chatě nedaleko zmíněného města. Do svých deseti let jsem tedy byla jeho pravidelnou návštěvnicí. V roce 2003, když jsme Petrohrad navštívili s Petrem, byla jsem tam zhruba po třinácti letech. Před odletem jsem měla stále dětské představy pohádkové krajiny, dětských her a bezstarostného života na chatě v krásné to přírodě. A co se to kruci změnilo za oněch deset let?

Letiště zůstalo v podstatě nezměněno. Za okénkem u pasové kontroly jsme opět viděli jen zelenkavý hábit jakési ženy s rudou rtěnkou na rtech a s přísným výrazem ve tváři. Po přiznání peněz do tzv.„tamožní deklarace“a dalších nezbytných náležitostí jsme se ocitli před letištní halou, kde mi byl nejprve nabídnut sňatek jakýmsi postarším strýcem a pak teprve taxík. Po otázce „za kolik“? se mi dostalo milé odpovědi: „méně jak za deset dolarů nejezdíme“. A tak jsme se stali cestujícími luxusního Mercedesu s nápisem TAXI. V hlavě mi probleskla jen stará Volha, Lada či něco takového, co si před těmi X lety říkalo také TAXI. To, že v Rusku neexistují pravidla jsme věděli, ale že nás bude pokoušet infarkt s pološíleným řidičem jsme samozřejmě netušili.

Velice milou změnou pro mne byla návštěva obchodů s potravinami, kde za mých dětských let byl problém koupit žvýkačku, sýr byl balen do odporného špinavého zahnědlého papíru, kuře jste mohli koupit pouze jak ho bůh stvořil a mouchy vám kálely přímo na chleba. Po vzhlédnutí letiště, které se od doby mého mládí příliš nezměnilo, jsem očekávala opět jen pokálený chléb. K mému úžasu jsem však uviděla jen obchod s naprosto praskajícím přebytkem jakéhokoliv zboží. Počínaje kaviárem a lososem a konče výrobků jako porcovaný ovocný čaj, prostředků na nádobí Tomík či mnoho dalších výrobků dovážených z České republiky. A ceny? Pro ruskou chudinu naprosto nedostupné. A pro bohaté? Levná záležitost jíst na kilogramy onen zmiňovaný kaviár a zapíjet ho dobře vychlazeným šampaňským.

  Sankt Peterburg ke kterému neodmyslitelně patří gigantická řeka Něva se stovkami malých kanálů se ne nadarmo říká „Benátky východu“. Po dlouhá léta zde střídavě byla nebo nebyla slavná to Aurora. Aby člověk mohl vidět alespoň většinu památek, které se v Petrohradu a v jeho blízkém okolí nacházejí musel by tu zřejmě strávit několik měsíců, ne-li několik let. Napíši alespoň pár řádků o těch, které jsme se za ten měsíc stihli vidět my.  

 

image  image

                                                                                                                                             

Chrám vzkříšení Krista (ΧРAM  BOCKPECEHИЯ  XPИCTOBA (CПAC-HA-KPOBИ)) se nachází na břehu Jekatěrinského kanálu. Na tomto místě byl doma vyrobenou bombou spáchán atentát na Alexandra II, který vešel do historie jako osvoboditel ruských křesťanů. Stalo se tak 1.3.1881, car téhož dne v zimním paláci svému zranění podléhá. Památní deska, která je upevněna na fasádě chrámu datuje dobu, kdy se započalo se stavbu (14.9.1883). Tento skvostný chrám byl postaven právě na jeho počest. Chrám je dílem A.A.Parlanda a stavba trvala uctihodných 24 let. Na místě, kde byla prolita krev Alexandra II je upevněn kříž z černého křišťálu.V chrámu se nachází jedna z největších mozaiek na světě, která v interiéru měří 6000 m² a po fasádě je 1050 m².

 

image  image  image

Obrovské náměstí, nacházející se v samém centru Petrohradu (ДBOPЦOBAЯ  ПЛOЩAД) na kterém se nachází budova Zimního paláce, námořnictva a hlavní štáb. Hlavní štáb je obrovská půlkruhová budova ve které je: ministerstvo vojenství, hlavní štáb a ministerstvo zahraničních věcí a financí. Na čele budovy je veliké sousoší, jenž symbolizuje vítězství Ruska nad Napoleonem. Na náměstí je tzv. Alexandrův sloup  (AЛEKCAHДPOBCKAЯ  KOЛOHHA), který byl postaven v letech 1830-1834 dle projektu O.Monferase. Kolosální monolit z červeného finského granitu je vysoký 47,5 m a váží 600 t. Na špici je socha anděla držící v rukou kříž a má připomínat vítězství Ruska nad Napoleonem. 

Vasilivský ostrov (СТPEЛKA BACИЛЬEBCKOГO OCTPOBA)- dříve zde byla hlavní tepna obchodu v Petrohradu. Z tohoto důvodu zde v letech 180? -1816 byla ve stylu řecko-římském postavena budova burzy. Od roku 1940 se zde však nachází vojensko-námořní muzeum. Dva veliké sloupy, měřící okolo 32 metrů byly postaveny na počest vítězství Ruska v bitvách na moři.  Po stranách jsou upevněny přídě lodí jakožto trofeje nepřátel za každou vyhranou bitvu na moři.

         

Chrám Isaky   (ИCAAKИEBCKИЙ COБOP ) i náměstí byli pojmenovány na počest svatého Izáka Dalmátského. Architekt, který tomuto chrámu věnoval 40 let svého života (1818-1858) nebyl nikdo jiný než vynikající O. Monferan. Chrám je podpírán 72 monolity z  granitu. Uvnitř ho zdobí překrásné mozaiky, životopisné kompozice obrazů či různé detaily ze vzácného modrého lazuritu, malachitu a dalších druhů mramoru.   

 

image  image  image

                                                                                                                                

Město Puškin, původním jménem Carskoje Selo (ЦAPCKOE CEЛO), je vzdáleno dvacet pět kilometrů od Petrohradu. Stojí zde významná barokní památka - palác Kateřiny I., jenž nechaly zbudovat jako svou letní rezidenci Alžběta a Kateřina Veliká. V této grandiózní stavbě, kde jen průčelí měří 300 m, se nacházela slavná ”Jantarová komnata”. Za 2.sv.války Němci komnatu rozebrali a odvezli na neznámé místo. I když ji v průběhu let hledaly týmy odborníků i laiků, nebyla už nalezena. Rusko postavilo novou, ještě krásnější, za 7,8 milionu dolarů (polovinu hradilo Německo). Na její rekonstrukci se spotřebovalo kolem šesti tun jantaru, který září na ploše 50 metrů čtverečních. Nádheru dotváří zlato, křišťál a zrcadla, podobně jako kdysi. Jantarová komnata bývá nazývána 8. divem světa. V roce 1716 ji dostal darem ruský car Petr I. Veliký od pruského krále Friedricha Viléma I. Jedná se o místnost obloženou stovkami tisíc kousků jantaru (zkamenělá pryskyřice, nazývaná sluneční kámen). Komnatu sestavil v Carském Selu na přání dcery Petra Velikého Jelizavěty Petrovny Bartolomeo Rastrelli, který je autorem Zimního paláce a Stroganovského paláce v Sankt Peterburgu a Kateřinského paláce v Carském Selu.

 

image  image

                                                                                                                                   

Zimní palác – Ermitáž (ЗИMHИЙ  ДBOPEЦ – ЭPMИTAЖ)- architektem i stavitelem Zimního paláce, který byl postaven za pouhých 8 let (1754-1762) na žádost Jelizavěty Petrovny nebyl nikdo jiný, než Rastreli. Zimní palác jen šokuje svým gigantizmem- délka 200m, šířka 100, výška 30m. V paláci je 1057 místností, 117 schodišť, 1786 dveří a 1945 oken. V letech 1764-1768 byla na přání Kateřiny Veliké vedle Zimního paláce postavena budova Malé Ermitáže a závěsný sad, ve kterém si carevna založila vlastní muzeum, kde se poprvé začaly soustředit první umělecké sbírky získané Kateřinou II v Evropě. Vzhledem ke stále se zvětšující sbírce uměleckých děl bylo nutno přistavit budovu – Velký (Starý) Ermitáž a pak ještě i Nový Ermitáž. Sbírka se během let stala jednou z největších a nejcennějších sbírek v Evropě. Je spočítáno, že pokud by jsme chtěli vidět všechny exponáty a u každého bychom nestrávili více jak 1 minutu, věnovali tomu 24 hodin denně bez jídla a pití, zabralo by nám to neuvěřitelných osm let.

image  image

Petrodvorec  se teď znovu jmenuje Petergof, jako před sovětskou érou. Letní carské sídlo Petrodvorec leží u Finského zálivu. Car Petr Veliký tu nechal postavit paláce a krásné parky po vzoru Versailských zahrad a pavilonů. Hlavní atrakcí komplexu je Velká kaskáda - soustava fontán a kanálů postavená přímo za palácem. Naproti vstupní bráně do celého komplexu stojí krásná Petropavlovská katedrála. 

image  image

 image Petrohrad a zřejmě Rusko celkově je opravdu zemí tisíce možností a kontrast mezi chudými a bohatými je velice markantní. Střední vrstva se pomalu stává vzácností. Žebrající lidi a důchodci s minimálními důchody versus ti nejbohatší, luxusní obchody, přeluxusní auta, skvělé restaurace a velkolepé památky navštěvované desetitisíci turisty z celého světa.. Tak takový je asi Petrohrad nyní.

image  image

Obrovský člověk co sedí za sklem popíjí Velkopopovického Kozla:-))

image

                   

TOPlist