Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Sbohem koňo-roku 2012 :-)

Další koňo-brtnický rok je za námi... odstěhováno a zazimováno. Všem mockrát děkuji za prima dny, které nám letošní rok ve společnosti koní přinesl. Byl to poklidný, příjemný rok.

Snad tedy opět za čtyři měsíce nashledanou!

   

A pár fotek z Vánočního setkání v Potrefený Huse, Veselé a bohaté :-)

 

28.11.2012  I druhý převozní víkend je za námi a tak zelená louka zeje prázdnotou. Počasí vyšlo skvěle, koně se chovali v rámci možností svéprávně a já jim přeji mírnou a spokojenou zimu ve svých zimních byvacích:-).

   

Po koních však nastala hodina D... došlo na převoz slépek. První várka Lakenfeldek a kohouta Antonína byla naložena a převezena k panu Fischerovi. Odchyt byl nadmíru fotogenický:-). Převoz druhé várky nás teprve čeká... a mě ty drahý slepice začínají už pěkně pít krev... jak, že se vaří ta polívka? :-).

   

 

20.11.2012   Jedna várka hatátitlá zazimována... Fortius a Barýsek jsou od neděle na zimních pastvinách na karlovarsku.

...jako ve filmu 60 sekund jsem si chvíli na dálnici R6 připadala… Místo Nicolas Cage byl však v hlavní roli tatínek Radana a jeho dálniční známka.

Míjíme auto s nápisem „celní správa“

Celní správa se dává do pohybu…

Celní správa nás následuje…

Začíná šrumec v autě... honem, propisku, honem papíry od vleku, honem, honem, honem… kde je sakra ta propiska…?

Auto s nápisem „celní správa“ nás dojíždí a jede pomalu vedle nás…

Předjíždějí nás a už je více než jasné, že „jdou po nás“

Jedou pomaličku… po chvíli rozsvěcují nápis „následujte nás“.

Stahují si nás na benzínku…

Dálnička, byť izolepou nalapená, má vyplněnou espézetku… poliši nejsou nadšení, ale akceptují to. Kontrolují doklady, my kontrolujeme koně ve vleku, kupujeme si kafčo (stejně jsme měli v plánu na benzínce stavět:-)) a jedeme dál…

Celý den proběhl naprosto v poklídku. Obrovské díky patří především Radanovi s Irenkou a jeho prima rodičům. To auto, to auto je prostě prekérka...

   

   

12.11.2012  Hodně podzimní byl tento víkend... zataženo, sychravo a pěkná zima. Ale vyjížďku jsme i tak zvládly  FOTO

   

  

v týdnu toho sluníčka ještě trošku i bylo...

  

8.11.2012  Bylo hnusně a fičelo, ale my jsme to s Renčou ani tentokrát nevzdaly. Prásátka se vyčistila jen pod sedlem a jelo se ven.

 

   

6.11.2012  Ještě několik málo fotek z poměrně teplého a slunečného víkendu... Velkou radost mi letos dělá pan ČIko.

   

   

...když Viki maličko hrabe :-)

   

Fortíčkovej...

   

5.11.2012  Parádní nedělní vyjížďka s Renikou. Fortius mi byl výborným stativem při focení. Až já jednou tu hubu hodím, to bude.. :-)

   

  

2.11.2012  Ve středu se šlo zase jezdit. Nemít však mého sparing partnera Renču, která mě vždycky dokope, na koně sednu až na jaře. Ale prima to bylo, to zase jooo... daly jsme štiřínský louky a hlavně dbaly na bezpečnost :-).

     

1.11.2012  Sobota.... krásný bílý snížek padal (hodně se musím přemáhat, nenapsat to jinak) :-)

   

  

30.10.2012  Přišla zima, přišel mráz, první letošní sníh je tady. Je to ovšem zrada! Sv.Martin měl na bílém koni dorazit až příští týden!

   

   

19.10.2012  Náš pěstitelský zdroj nám dovezl objednané seno. Je naprosto perfektní, ostatně jako každý rok. Takže nám stádečko už od včerejška, krom řepných řízků, sladovýho květu, ovsa, lněnýho seminka.... futruje i seno.

Také se složil, tentokrát objednaný kurník. Bohužel není tak hodobóžový jako ten námi vyrobený, ale nu což už. Ferdovi díky za pomoc. A také se u nás po dlouhé době ukázala Zuzka a Týna. Lepší počasí si už holky snad ani nemohly objednat...

 

   

18.10.2012  Byla u nás návštěva... naši drazí thaiboxeři... a díke za pomoc :-)

  

17.10.2012  Hlavně pravou... :-)

15.10.2012  Další podzimní víkend je za námi, nezaháleli jsme. V sobotu před Velkou jsme vyrazili ven na procházku. Péťa s Viktorkou a já s Fortiusem, které svezl malou oslavenkyni Báru.

     

V neděli se vyrazilo do Strakonic pro další slépky, tentokrát plemene Lakenfeld. Snad nám ze šesti slepic opět nevyrostou (tak jak tomu bylo u Maransek) kohouti:-). Tatu Fišer byl pro změnu zdatným houbařem, který se z vyjížďky vrátil se dvěma maxi hřiby… taková raritka, že si ho i pocestní fotili:-). Byl to moc prima víkend...

   

   

12.10.2012  Příprava před vyjížďkou... "PROSÍME, NERUŠIT!"

   

Si někdo musel pr.... natrhnout :-)

1.10.2012  Začal říjen... koně nám pomalu srstí na zimu a tma je čím dál tím dřív... Pár nových fotek koní  BRTNICE-2012

...účetní čistí kurníček (zrada nastává při zjištění, že slepice Lada není Ladou, nýbrž Ladákem, tudíž "její" ostud je zřejmě zpečetěn)

   

...na parkury s koňma kašleme

25.9.2012  Vše začíná zcela nevinou pozvánkou…

Vše končí obrovským díky, bez Vás by to nešlo...

…vrátím se ale na prostředek.

4:30  vstávám a vrhám se na bramboráky, řízky... venku leje

6:00  leje

7:00  stále leje

8:00  začínáme hledat alternativní řešení

8:30  mě to počasí začíná fakt pěkně s**t

9:00  ...chčije a chčije a chčije  (řekl pan Kemr, ne já)

10:00  konečně přestávají z nebe padat sra*ky

11:00  vše se zdá být na dobrý cestě

12:00  je jasno, akce se opravdu koná

A tak se odpoledne postupně scházíme, počasí se vyjasňuje a na louku najíždí čím dál tím víc aut… Irenka s Nátálkou pucují zabahněný koně, vypadá to, že i na ně nakonec dojde. Slalom, kolotoč, házení jablek, vědomostní vsuvka a překonání mikro překážky, to vše v limitu… Všem to jde víc než skvěle, jen vědomostní kvízek občas dává zabrat (nejrychlejším savcem na světě je pro někoho Delfín, pro jinýho Fortík:-)). Vítězem se stává a to trošku překvapivě náš drahý Stano (toš domacá broskyňa posilní), na druhém místě je Jirka II., třetí místo sbírá Martin. Nejezdci natrhli zadnici jezdcům. K večeru rozdělat oheň, jestli došlo na špekáčky ani vlastně nevím.. možná Lara se konečně i najedla… A díky tajným zásobám nás ani prohibice alkoholu příliš v jízdě nepřibrzdila, Jardo, Stando, na zdraví :-).

Sešlo se nás tam 23 dospělých,  6 dětí a 6 psů… všem patří veliké díky, byla to díky Vám, skvělá akcička! Járo, díky za fotky (i když vím, že si k mému telefonnímu číslu připisuješ – příště nezvedat:-)).  PÁRTY-2012-VE-FOTKÁCH

12.9.2012  Antonín II. roste do krásy... a Renika samozřejmě taky :-)

 

11.9.2012  Několik málo fotek z víkendu... V sobotu se odjíždí do Mostu na závody, kam se moc těšíme. Jen místo Barýska pojede zřejmě, jistě k jeho veliké radosti, pan Fortius. Druhým koněm je Mischelle, kterou bude sedlat naše drahá Petruška:-). Mischelle dnes  ráno pan veterinářskej odebral ve výběhu krev, hodná kobylka to byla a slova pana doktora "máte to tu moc hezký", opravdu potěšila:-).

   

   

6.9.2012  Tady to ale někomu sluší... kdopak to asi tak fotil LIVUŠKO? (vtip, samo... ale že Vám to holky sluší, to je prostě fakt:-))

   

5.9.2012  Toníček II. je zkrátka frajer... Harém devíti slepic, sen každého muže :-)

 

3.9.2012  Spontánní ranní nápad aneb úterní piknik v trávě byl moc prima... nechci zimuuuu 

  

29.8.2012  První letošní závody proběhly v duchu adrenalinovém… Chvílemi to místo parkurového skákání vypadalo na vysokou školu jezdeckou a že místo v Opřeticích se nacházíme ve Vídni. Jestli lidi někdy nemají svůj den, možná to platí i u koní, nevím kde „se stala chyba“, ale někde byl nemalý problém (buď v hlavě- u Bardy však ne příliš pravděpodobné nebo v bolesti čehosi, ač se všechno zdálo být v nejlepším pořádku). Díky patří Radce, jelikož já bych při první exhibici s „děkuji, tak tohle opravdu nemám zapotřebí“ kolbiště opustila. Radka s Bardou šli čistě na překážkách, ale za překročení časového limitu byli vyloučeni. Ve druhé soutěži, kdy číslo „jde nám to i po zadních“ pokračovalo, skočit skok mimo pořadí bylo to nejlepší, co se udělat dalo.  OPŘETICE

GENERALI, VAŠE NEJLEPŠÍ ŽIVOTNÍ POJIŠTĚNÍ

 

Středa: ...na neděli máme objednanou paní veterinářovou :-(

   

24.8.2012  Koňovandalové, kluci styďte se...

   

23.8.2012  Včera se vyrazilo po kopytě do Kamenice, skočit si na normálním povrchu, který Barýsek opravdu ocenil. Déšť, který nás chytil cestou tam jsme přečkaly pod obrovskou lípou skoro na zámku.... no, když tam psali "parking", tak tedy parking...

   

Renča:   "hele, červená, co jako s tím, mám jet?" /jen rovná silnice, žádná křižovatka, nikde žádný přechod/

Livie:   "vím já, no radči stůj, jsou tu kamery.."

Renča:   "no, ale koně nemají espézetky přece.."

Livie:   "hmm, to máš pravdu, tak na to s...m, jedem"  :-)

   

22.8.2012  Pro Mirďu, že jako jooo, faaakt... teda někdy, nooo :-)

 

21.8.2012  Krásnýho letního počasí si užíváme jak to jen jde... jen ty cesty nám poněkud zarostly a tak nezbývá nic jinýho než si je znovu rozrážet... ještě, že na to máme vhodná ótéčka :-).

 

A v pondělní, dle meteorologů (byť často kecají), byl nejteplejší den v roce a tak jsme  letos poprvé vyrazili plavit   V-RYBNÍCE

   

20.8.2012  Prasátko ve sr....ch, ale jinak je Barýsek opravdu skoro normální kůň :-)  BRTNICE-2012

 

17.8.2012  Před více jak týdnem volá kamarádka Zuzka: "jedu si pro slepice a kohouta Maranský, chceš je taky". A jelikož tohle plemeno slepic snáší vajíčka s tmavě hnědou skořápkou, odpověď zněla zcela jasně "chci". Slépky se oddělily od našich slepic kanibalistických a přežily celý týden. Přežily do doby než se vypustili ven... Lara:-(. A tak se jelo pro další dvě slepičky... Kohoutek dostal jméno Toníček II. (jeho předchůdce pro změnu zavraždily slepice kanibalky), slepičky jsou Růženka a Lada II. (vraždila zřejmě Lara).

Každopádně dneska jsou Petry, Petry, Petrušky, takže všechno nejlepší ty naše účetní!

Natálka a Barýsek při okrokování a Radka s Barýskem při skákání, ať dneska nezůstanu jen u těch slepic :-).

   

5.8.2012  Všem, kteří se onoho nedělního pracovního setkání (a pak že se v neděli nedělá:-)) zúčastnili chci moc poděkovat. Nečekala jsem, že se nás tam sejde tolika, takže díky jmenovitě… z klučičích řad Standovi, Mírovi, Davidovi, Lukášovi a Jirkovi, z holčiček pak Petrušce, Renče, Rafče, Tihušce a Zuzce.

   

Holčičí práce:

   

A klučičí:

   

 A čas oběda... no, jo učetníííí :-)

   

1.8.2012  Jelikož to vypadá, že Barda pojede v sobotu na závody, bylo potřeba si doma něco malého skočit, díky Ráďo. Dál by ho spolu s Mischelle měla čekat vytrvalost ve Vrchovanech a v Mostě.

   

Navštívila nás Natálka... a taky jedna foto bonusová - dvě hvězdy :-)

        

27.7.2012  Zalévání kytek, česání angreštu, rybízu, malin a to v době nepřítomnosti majitelů.. koně na zahradě? kde, co, jak? :-)

 

12.7.2012  Pár nových a pěkných /pracně někomu ukradených fotek (děkuji Báře Hoškové:-)/ z orienťáku  Bludičky-2012

3.7.2012  Viktorka s Péťou na večerní vycházce...

     

2.7.2012  Krásné nedělní ráno… Renča, Petra a já vyrážíme koňmo na oběd na Novou Hospodu. Kolize nastává na táhle lávce v lese, když pod Fortiusovou zadní nohou praská jedno z prken a pak už se mi vybavuje jen film Zaříkávač koní a bruslící kůň na silnici… Jdeme dál, Barýsek první, za mnou Petra na Mischelle, poslední Fortius s Renatou… prkno praská i pod námi, Barda se snaží udržet na lávce… než ale cokoliv stihnu udělat, ležíme v bažině mimo lávku, kůň zabořený po břicho v močále.. zázrakem nepanikaří, jen se snaží dostat na pevnou zem, což se nám i po chvíli daří.. holky se snaží otočit zpátky, dopředu cesta nevede, lávka je tak úzká, hodně to klouže... po chvíli se i oni dostávají na druhou stranu, opačnou, než však stojím já.. rozdělujeme se, koně jsou celý, my taky.. sraz máme na silnici u odpaliště. V hospodě oběd, vychlazený pivko, za odměnu vykoupat v rybníce a pak už je příjemná cesta zpátky… /přes lávku jsem chodila nespočetněkrát, tentokrát však poučena... bylo to naposledy:-( /

   

   

29.6.2012  Model a modelka, Tihuška a Fortíček :-)

   

28.6.2012  Sobotní ráno… odjíždí se na orientační závod s příznačným názvem Bludičky. První se nakládá Mischelle a osazenstvo v podobě Petry, Míši a Vaška vyráží přiložit další kobylku Teseru. S ostatními se scházíme na louce o něco později, Livie nepoužívá mozek a nakládá koně na mokré louce v kopci… Auto se na louce trápí a tak vykládáme a znovu nakládáme na silnici, koně bez řečí spolupracují. Tady veliké díky panu Fischerovi za auto a Mirkovi za odřízení. Do dalšího vleku se nakládá pan Čiko a Léňa s Evžou odjíždí přiložit pana Evžena…

Na startce je 22 dvojic, naší skupinku tvoří Petra na Mischelle, Renata na Bardovi, Míša na Tesere a já na Fortiusovi. Před závodem se prochází mapa… bedlivě posloucháme (nu… ehm, dobře my s Péťou ne tak ouplně…) a v 10.45 vyrážíme ze statku. Bloudíme hned po projetí startem. To nám to ale pěkně začíná… Můj závodní duch se pěkně čertí… jaký blbec neposlouchal, když se procházela mapa!? Nakonec trefujeme správný směr a zastavujeme se de facto až po dvaceti kilometrech v cíli. Cestou plníme několik úkolů… naše znalosti jsou slabším článkem závodu, ale hlavu nám to moc nedělá. Tahounem skupiny je Barýsek s Mischelle. Všichni koně se chovají celou cestu vzorně. Po hodince a tři čtvrtě jsme v cíli, čekáme na ostatní, slunce pěkně praží. Nástup a vyhlášení výsledků. Máme třetí nejrychlejší čas, jsme prostě borci, běhat a nebloudit by nám už docela šlo. Znalosti jsou slabší a tak celkově končíme na čtvrtém místě… byl to prima den, Livie děkuje všem :-).  FOTO-BLUDIČKY-2012

18.6.2012  Thaiboxerská návštěva... moje sparingový kamarádky... ty hodný ovšem:-)

 

20.6.2012  Čiko je průkopníkem nové kolekce masek na léto, my se v sobotu chystáme bloudit na Bludičky, kdy do teamu bereme Míšu od sousedství, Péťa se stále muchluje se slepicema a Jarda nám udělal pár hezkých fotek... děkujeme!  BRTNICE-2012

    

14.6.2012  Týnuška nám za svoje nedobrovolné opuštění sedla dovezla Friska (chválím:-)) a dovezla nám ještě jednoho príma člověka, kterému pracovně říkáme Tihu. Příští sobotu nás čeká orientační závod Bludičky, letos poprvé bez Evženky, tudíž název "bloudit" pro nás bude jistě velice příznačný. Petra, která se ztratí i po výlezu z maštale na Mischelle, Renata (její orientační smysly mi jsou utajeny) na Barýskovi a moje maličkost (s orientačním smyslem nula-nula) na Fortiusovi. Léňa na Čikovi jede v teamu Evží, tudíž má jistotu, že alespoň ona bloudit nebude:-).

Noemova archa:

 

5.6.2012  Čtvrtky s Týnkou... a Bardy nový outfit.

   

S kocovinou jít jezdit nebylo ouplně tou rozumnou volbou, ale zastávka U Fousků na točenou malinovku opravdu bodla.

 

30.5.2012  Opravdu jsou dvoužloudkový! :-)

28.5.2012  Víkend byl, no řekněme v kvapíku…

Ve čtvrtek večer telefonát nadšený Petry „tak tatíno jde s Míšou k nám“. A kdy jako? „v sobotu“. Nezastírám radost. V sobotu sedláme Forta s Viki a odjíždíme je vyzvednout do Všešim. Teď už tam jsme opravdu všecí a la Lomnický, jen hold o pár let starší... Míša ve stádě naprosto bez problémů, drží se s Viktorkou, Fortík se opodál pase s Čikem, který mi teď děla radost velikou, vypadá moc dobře, kluk jeden.

  

Večer se jedeme podívat na náš nový přírůstek, jmenuje se Bambi a je to hodně vtipný stvoření.

  

V neděli ráno odjíždíme na vyjížďku, Fortíka má moje kamarádka Týnka, která nám teď bude dělat jednou týdně společnost. Týnuška pro změnu po dvanácti letech. Tatínovi ukazujeme Štiřínský louky, září mu oči… , po dvou hodinách jsme zpátky a jde se na oběd. A taky Renika při naší tradiční středě. Jen fotit z cválajícího koně to není ouplně ono.

  

Slépky poprvé snáší šest vajec, z toho večer zjišťujeme, že dvě z nich jsou dvoužloudkový, jsou to zkrátka nosnice s velikým M!

18.5.2012  Málem skončily v polívce, dávaly si totiž na čas holky... ale jelikož trpělivost přináší ovoce, včera jsme se dočkaly prvních vajec! A jelikož jsem je našla, mám ty největší zásluhy já :-).

 

10.5.2012  Konečně se nám podařilo vyrazit s celou čtyřkou na vyjížďku. Štiřín, Radimovice, Popovice... moc prima to bylo.

   

4.5.2012  Vyjížďka s jasným cílem - chatička kde se ukrývá chlazený Frisco a mražený jahody není vůbec špatný :-)

  

2.5.2012  První letošní prvomájové skákání, moooc šikovní klucí.

   

25.4.2012  A je to tady! První letošní flaška je na světě. Cváláme po louce, koně na zahozených otěžích spokojeně odfrkávají a pravidelně cválají. Já s Fortem druhá, Zuzka s Bardou přede mnou. Já: „změn si směr a obcváláme to na druhou ruku“. Polovina louky je za námi… „zahni do leva kolem remízku“ volám ze zadních řad. Pak co následovalo… nevím, jestli se smát nebo projevovat lítost nad bolavým křížem Zuzky. Zuzka do leva zahnula, což o to, holka to je moje šikovná, ale koni jaksi zapomněla říct, že do toho leva má jet s ní… Poučení pro příště je: "ZAHYBAT VŽDY JEN S KONĚM"... :-)

23.4.2012  Projekt „rozšíříme farmu aneb pořídíme si slepice“ je dokonán. I o tomto víkendu se stavil kurník. Tady díky Petře, Renče, Standovi a počasí. V neděli, v osm hodin ráno, jsme se stali majiteli šesti devatenácti týdenních kuřic, takže prý zhruba za další čtyři týdny se snad dočkáme i vajec. Mezi plným slepičím nasazením jsme i dvouhodinovou vyjížďku stihly.

   

16.4.2012  Víkend pracovní… stavěl se kurník, respektive výběh pro slépky po dobu naší nepřítomnosti, na kurník samotný to vypadá na víkend následující... Vyjížďku po místech lomnických jsme ale stihly, bylo to prima. Největší radost šimla s Petrou.

  

A také nás navštívila říjící se Míša, takže pan Fortius si myslel, že je hřebec …láska na první pohled to byla. A jelikož Míša to s tím zaláskováním viděla hodně obdobně, z místa si skočila metr deset dřevěnou ohradu a během chvíle se pásla spokojeně se stádem.

   

Ostatní fotky tuto:  Na-zelene-louce-2012

12.4.2012  Důkaz místo slibů... po osmnácti letech... stále krásný a mladý :-)

 

11.4.2012  Ze sobotního přesunu z Mostce a Čestína.

   

Uplynulo pár dní a z nejezditelé bílé Viktorky se pomaličku stává slušný koník. Viktorce se zuly podkovy, deka se schovala do skříně a všichni koně se odčervili. Zatímco kluci chodí nadýchávat ven, Viktorku občas nemine jízdárenská práce pod Radkou. Taky se o Velikonocích tvořila květinová výzdoba (která ovšem hned v noci prach sprostě zmrzla)...

   

   

5.4.2012  Pan Fortíček dnes slaví narozeniny, tak tedy vše nejlepší, nooo:-). Včera proběhl první trénink Radky s Viktorkou. Radce veliké díky, opět mě jen utvrdila ve svých jezdeckých kvalitách a citlivému přístupu ke koni.

  

3.4.2012  Víkendový koní přesun začal v ranních sobotních hodinách odjezdem našich maličkostí směr Karlovy Vary a hned na úvod, tady veliké díky Irence a jejímu moc príma Radanovi. Cestou stavíme na kávičky, na Mostci další kávička, obídek v Chyši… koně poprvý vidíme kolem druhý hodiny. Setkání po čtyřech měsících je náramný. Řehtající pan Fortius přibíhá na první zavolání, sebou spolu s Perlou přivádí celé stádo. Dojemný to je, nemohu neříct:-). Nakládání bez nejmenších problémů, před třetí opouštíme pomyslný brány Mostce a za dvě hodinky kotvíme v domovině Brtnici, kde už na kluky netrpělivě čeká pan Čiko. Kluci se po pár minutách tváří, že nikam ani nikdy neodjeli. Fotky ze sobotu až dodá Irenka... V půl  osmý večer za chumelenice opouštíme Brtnici.

Neděle začíná brzo ráno… dopoledne v novém jejím bydlišti  vykládáme slečnu Viktorku, pouští se do stáda. Během chvíle je jasno, Fortiusova je Viktorka. Seznámení bez nejmenších problému, koně se jdou pást a vypadají, že spolu žijí celou věčnost. My rozděláváme oheň, sníh střídá sluníčko… A jelikož je Apríl, je třeba zvednut telefon a pobavit se. Léňo, Rafčo… koně přervali ohradu a zdrhli... „tak já tam jedu, zní odpověď“… jeď, ale na buřta. Prý jsem blbá...:-). Až v šest večer opouštíme „Zelenou louku“, byl to krásný a pohodový den. Všem patří veliké díky.

   

28.3.2012  Tak jak jsem slíbila, tak se snad i stane… 31.3. se otevřou ohrady Zelený louky do kterých krom stávajících tří matadorů (pana Fortiuse, pana Čika a pana Barýska) přibude i jedna malá koňská holčička. Bílá, pětiletá klisna jménem Victoria alias Viktorka bláznivá. Akce „kulový blesk“ začíná v sobotu a končí příjezdem Viktorky v neděli a pokud nám jen trošku bude přát počasí (má být samozřejmě hnusně), pálí se v neděli oheň a pečou se špekáčky, každý je zván. Všem přeju šťastnou cestu.

Utíká to aneb jaký je Lomnický Dollomácký came back po více jak osmnácti letech...? Trošku jsme omládly, trošku jsme zmoudřely, trošku jsme zkrásněly (no fakt :-)). Stará dobrá partička se skoro v kompletní sestavě navrací...

  

TOPlist