Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Tyto řádky brát, jen jako naší zkušenost, nejsou to žádná moudra ani nic tomu podobného a vztahují se pouze na JV Asii, konkrétně teď Thajsko a Kambodžu. Jen možná někomu pomohou rozhodnout se, přiklonit se k tomu zda-li na takovou cestu vyrazit nebo naopak zůstat doma, nic si nepotřebujeme dokazovat ani nikoho o ničem přesvědčovat…ve finále je rozhodnutí stejně na každém z nás.

Před odletem jsme taky pročítali názory a když to hodně zkrátím, dělilo se to na dva tábory. První tábor, moc si to užijte a druhý tábor, nikdy bych tam s tak malým dítětem nejel/a. Názor „dyť z toho nic mít nebude“ považuju za totálně zcestný. Tak malé dítě necestuje proto, aby si z cesty odneslo přednášku o historii země, ale je tam 24 hodin denně se svým tátou a mámou (což se doma tolik nezadaří), spokojený. Vše je samozřejmě za předpokladu, že je dítě na pohodu a nevadí mu horka.

Klady cesty – dítě je nonstop se svými ještě stále milovanými J rodiči, jí nechemické a vynikající ovoce, není otrávené ze zimního navlíkaní do oblečení, nehrozí mu chřipková epidemie!!! a další nemoci spojené se zimním obdobím, dýchá čistý mořský vzduch, koupe se v moři, jeho šatník je omezen převážně na tričko a holý zadek bez plín… Socializuje se.  Asiaté milují děti.

Zápory cesty - snad jen víc hlídat mytí rukou a hygienu, mazat dítě repelentem proti komárům, hlídat rozhodně víc pití, chránit jej víc před přímým sluncem. Návrat do reality je pak největším záporem J.

Náš syn měl v době odletu deset měsíců, v tu dobu již nebyl kojený a jedl de facto vše (vhodnému svého věku). Naše cesta byla šesti týdenní. Období prosinec a leden. Mám za sebou tuším devět dvou až tří měsíčních cest po Thajsku, Indonésii, Kambodže, Laosu, Filipín, Singapuru, Vietnamu, Bornea, Malajsie, Myanmaru atd. Tím chci jen říct, že nejsme šílenci, kteří bezhlavě sbalili dítě a vyrazili vstříc neznámému na asijský kontinent.

Že se něco cestou přihodit může nikterak nepopíráme ani dnes, co jsme zpátky doma, ale i tam opravdu žijí děti, i tam jsou nemocnice a že například o těch Thajských by se dalo mluvit jako o opravdu špičkových (jak kde samozřejmě). Bohužel stát se může něco doma, ale stejně tak se něco může stát i tam. Procentuelně bych to viděla, že to je tak 50:50

Před cestou:

Pas: vystavován na pět let, do JV Asie to nesmí být rychlopas s půl roční platností. A dobré asi je, když si je dítě na fotce přeci jen trochu podobné. Náš syn měl pas od svých pěti měsíců, jelikož v půl roce letěl na Mallorku, kde jsme si ho otestovali na horko, které mu nedělalo nejmenší problém.

Cestovní pojištění: syn ho měl u Kooperativy na plné krytí

Očkování: do JV Asie není žádné povinné očkování, jsou tam jen očkování doporučená. Náš syn byl v době odletu plně chráněn očkováním proti žloutence typu B (v povinném očkování v Hexa vakcíně). Velmi jsme zvažovali přeočkováním žloutenky typu A, ale vzhledem k tomu, že obě vakcíny sehnatelný na našem trhu jsou deklarovány až od roku dítěte, nešli jsme do toho. Bohužel žloutenku typu A může dítě chytit v Asii, ale stejně tak kvalitně jí může chytit i doma v ČR. Nic dalšího co se týká očkování na zvážení nebylo.

Letenky: museli jsme připlatit abychom měli to, co bude nejvíce vyhovovat synovi, ale vyplatilo se a lety byly naprosto nejvíc pohodový. Měli jsme noční let s co nejkratším tranzitem. Syn de facto celou cestu tam i zpátky prospal.

Lékárna: teploměr, Nurofen suspenze, Panadol čípky, tussin, Enhydrol, Nasivin, mořská voda, Enterol 250 mg, čaj Usmrkánek, obinadlo, obvaz, náplasti, desinfekce, nůžtičky, hadička na nudle, čípky s Dohperidonem 10 mg (na předpis, proti zvracení, ale jen po konzultaci s lékařem!!!), analg.gel na zuby, tymiánová mast (mažu záda a hrudník při kašli), stříkačka, náplasti

Jídlo, pití: Umělé mléko/kaše (brali jsme mu jej na celou cestu, nechtěli jsme mu to tady měnit). Jinak umělé mléko se tu od Evropských výrobců sehnat dá, ale ne rozhodně všude. Takový všudypřítomný thajský seven eleven ho nemá. Pak jsme měli pár těch hotových mlék od Nestlé a Hami, co se jen nalijí do lahvičky a je hotovo (hodí se na přejezdy, do letadla…). Pro jistotu, kdyby nebyla někde možnost řešit teplou vodu pro sušený mlíko či kaši. S sebou jsme brali asi 6 nouzových malých skleniček jídla a pár ovocí v tubě (zase ideál na přejezdy). Sušenky.

Plíny/vlhčené ubrouské: pár kousků plín s tím, že to zalepí pár prvních dní a další koupíme už tady. Vlhčený ubrousky. Pokud se někdo chystá, že bude s prckem u bazénu v nějakým rezortu, asi bych nezapomněla i ty plavací plíny. Mazání na zadek. Vše se tu dá v poklidu koupit.

Oblečení: bodýčka s krátkým i dlouhým rukávem, trička, šortky, šusťákovka nebo lehká bundička do klimatizovaných dopravních prostředků, čepice, kšiltovka, klobouček, tričko s UV k moři a na slunce (asi stačí i klasický třičko, fakt nevím), dlouhé pohodlné kalhoty, ponožky (zase se hodí na cestu kde klimují), bodýčka s dlouhým rukávem i dlouhýma nohavicema na noc. Vše se tam dá za pár korun koupit.

Ostatní: 0,5l varná nerezová konvice, úplně nejvíc!, dětský krém na opalování, měli jsme Biodermu 50 UV, Pantenol, termoska, nerezová mistička, zavírací plastiková netekoucí krabička (na ovoce a jídlo s sebou), lžičky, nůž na ovoce, lahve na pití (taky se tu dají v poklidu ale pokoupit), pár oblíbených hraček, lehkou obyč deku z Ikea…

Repelent: 1) mazací (kupovali jsme  na místě, lokální co mám zkušenost, vždy lepší), 2) do místnosti (ten do zásuvek, kam se denně mění polštářky/popř.s tekutinou - skoro stoprocentně to funguje), 3) na ven (zapalovací spirály)

Golfky/nosítko: Měli jsme obojí. Na pohodu. Nosítko jsme však skoro vůbec nevyužili.

Batůžek na palubu: na pití jsme měli ta hotová mlíka, lahvičku na pití, jednu na vodu, druhou na mlíko, lehčí oblečení na převlečení po příletu /ale opatrně, klimují i taxíci atd, jen u sebe mít spíš jedno náhradní oblečení, pár hraček, sušenky nebo něco k jídlu, co má dítě rádo, lahvičku s jídlem (oběd), pokud bude potřeba, plínky, ubrousky.

Pokud se cestuje s dítětem, povolují mít na palubu vodu, pití!

Letecké společnosti: Tam jsme letěli s Lufthanzou přes Franfurkt, zpátky s Austrian Airlines přes Vídeň. Kvalitou asi srovnatelné. S výběrem míst nám vyšli vstříc jen u Austrian Airlines.

TOPlist